Sklerotizácia kŕčových žíl penou
Ide o modernú metódu liečby kŕčových žíl, ktorá sa bežne používa na popredných pracoviskách vo svete. Túto metódu na našom pracovisku používame a zdokonaľujeme od roku 2006.
Má viacero výhod oproti klasickej sklerotizácii, ktorá sa ešte stále bežne používa na mnohých iných pracoviskách. Najväčšou výhodou peny je vyššia účinnosť, hlavne pri väčších cievach. Ďalšia obrovská a nezanedbateľná výhoda je aj vyššia bezpečnosť pre pacienta v porovnaní s aplikáciou sklerotizačných roztokov. Pri oboch metódach sa podávaná látka aplikuje priamo do rozšírenej žily. Našim cieľom je, aby sa účinkom podanej peny žilová stena ireverzibilne poškodila a zareagovala tak, že sa žila z pôvodného miesta stratí. To sa stane v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov po výkone.
Sklerotizačná pena v mieste podania a v okolitých žilách počas aplikácie vytlačí zo žily krv. To zabezpečí výborný kontakt s cievnou stenou, ktorý trvá až niekoľko minút. Netreba ani zdôrazňovať, že to má rozhodujúci vplyv na výborný výsledok penovej sklerotizácie. Z hľadiska bezpečnosti pacienta je obrovskou výhodou, že pena z miesta účinku odchádza postupne. Keďže pena je ľahšia ako krv, neprenikne do hlbokých žíl, riziko komplikácií je podstatne nižšie, ako napr. pri použití roztoku. Metóda je vhodná pre stredne široké žily a menšie žily. Nevadí, keď sú kľukaté alebo poprepájané tak, že tvoria komplikovaný žilový spletenec /čo je veľmi bežná a častá situácia/. V týchto situáciách neindikujeme ani vnútrožilový laser, sklerotizácia penou pri rovnakej účinnosti je ďaleko jednoduchšia. Limitujúcim faktorom je presné zavedenie aplikačnej kanyly do cievy. Celkom malé žilky, kde by zavedenie kanyly bolo obtiažne /priemer asi 3mm/ sa dajú ošetriť lepšie klasickým laserom
Výkon je nebolestivý, dá sa porovnať s injekčným podaním lieku v ambulancii. Po výkone sa nakladá elastická pančucha, ktorú si pacient necháva na končatine 3 dni a 3 noci po výkone nepretržite. Nasledujúce 3 týždne je potrebné natiahnuť pančuchu vždy pred vstaním z postele.
Pacienti s poruchami zrážanlivosti krvi, s pečeňovými a obličkovými ochoreniami, na hormonálnej, antikoagulačnej a ATB liečbe a pod., nie sú vhodnými kandidátmi na sklerotizáciu penou. Pacient musí byť zdravý, nesmie brať žiadnu liečbu, pacientka nesmie byť tehotná. Ide o zákrok, ktorý nie je hradený poisťovňou.
Pacient ocení minimálnu invazívnosť /ide o 1 – 3 vpichy tenkou ihlou do rozšírenej žily, porovnateľné s bežným odberom krvi u obvodného lekára/, ako aj rýchlu dobu zotavenia. Často nie je potrebná ani PN, výpad v práci sa zvyčajne počíta na niekoľko dní. Pri menších kŕčových žilách pracovná neschopnosť ani nie je potrebná.
Niekoľko dní po výkone si môže pacient cítiť hrčky v mieste ošetrenej cievy. Bolestivosť je minimálna, prípadne žiadna. Ošetrená cieva zostáva na pôvodnom mieste na končatine a stratí sa v priebehu niekoľkých mesiacov. V priebehu cievy môžu na pokožke vzniknúť zmeny pigmentácie, ktoré obyčajne v priebehu niekoľkých mesiacov postupne zmiznú.
