Suchá alebo dehydrovaná pleť? Poznajte prejavy aj riešenie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že medzi suchou a dehydrovanou pleťou nie je rozdiel. V otázke starostlivosti o pleť sú to však dva  typy s rozdielnou príčinou i prejavom. Ako dodať pleti starostlivosť, ktorú naozaj potrebuje?

Dehydrovaná a suchá pleť nie je to isté

Základný rozdiel je v zložke, ktorá pleti chýba. Suchá pleť je konkrétnym kožným typom, ktorý prirodzene produkuje menej oleja a lipidov. Tento typ je výsledkom genetiky a týka sa len niektorých z nás. Na druhej strane príčinou dehydrovanej pleti je strata potrebného množstva vody z hornej vrstvy pokožky. Tento jav je častý najmä počas leta, kedy je pleť vystavená nadmernému slnečnému žiareniu. Preto by sme si na dehydratáciu pleti mali dávať pozor všetci.

dehydrovana a sycha plet nie je to iste

 

Ako spoznáte, že máte suchý typ pleti?

Základným prejavom je znížená produkcia prirodzeného kožného mazu, ktorý chráni pleť pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia. Sprievodným príznakom sú zmenšené póry, šúpanie pokožky a zvýšená citlivosť. Suchá pleť výrazne ťažšie absorbuje krémy alebo kozmetické prípravky, pôsobí napäto a na dotyk je drsná. Tento typ pokožky si vyžaduje mimoriadnu pozornosť a zvýšenú starostlivosť nielen počas leta.

Čo pomáha na suchú pleť?

Ak raz máte suchý typ pleti, nezmeníte ju. Môžete však vylepšiť jej vzhľad a dodať to, čo jej chýba. Základom je vymeniť bežné odličovače a krémy za tie, ktoré obsahujú zložky stimulujúce tvorbu prirodzeného oleja a zároveň ju hydratujú. Prípravky na prírodnej báze s kokosovým alebo rastlinným olejom pomáhajú pri nadmernom šúpaní epidermy. Prejavy suchej pleti môžete zmierniť aj doplnkami stravy – siahnite po omega-3 mastných kyselinách.

omega3 mastne kyseliny je mozne ziskat z lososa, orechov alebo avokada. Su dolezite pre suchu plet

Dehydrovaná pleť je napnutá a citlivá

Pravdou je, že každý typ pleti môže byť občas dehydrovaný. Nedostatok vody v bunkách pokožky spôsobuje, že pleť je napätá a častokrát nadmerne mastná. Inými sprievodnými prejavmi je aj zväčšenie pórov, väčšia viditeľnosť čiernych bodiek a “nudný” vzhľad. Dehydrovaná pleť v snahe doplniť stratené zásoby vody rýchlejšie absorbuje make-up aj hydratačné prípravky.

Ako vrátiť pleti potrebnú hydratáciu?

Najlepšou a zároveň najjednoduchšou radou je dodržiavať pitný režim. Prijímanie dostatku tekutín, najmä počas leta, je dôležité aby pokožka zostala zdravá, hydratovaná a svieža. Nadmerné vystavenie sa slnečnému žiareniu spôsobuje rýchlu stratu vody z tela, vysušovanie pokožky aj urýchlenie procesu starnutia pleti.

Od určitého veku je pleť náročnejšia na hydratáciu a potrebné vitamíny sa z pokožky strácajú rýchlejšie. Pre udržanie si mladistvého vzhľadu a dlhodobo hydratovanú pleť MUDr. Zuzana Chovancová odporúča dodať priamo do podkožia prírodnú stabilizovanú kyselinu hyaluronovú. Takýto doping sa odborne nazýva Restylane Vital. Jeho najväčším benefitom je dlhodobá hydratácia akéhokoľvek typu pleti, zvýšená pružnosť a jej rozjasnenie. Tento zákrok je vhodný pre každého, koho trápi dehydrovaná pleť. Ošetrenie je možné podstúpiť počas celého roka bez obmedzení.

V Medical MKP máme riešenie pre každý typ pleti. Vďaka dlhoročným skúsenostiam v oblasti estetickej medicíny naši dermatológovia dokážu presne identifikovať a aj vyriešiť (takmer) akýkoľvek problém, ktorý trápi vašu pleť. Máte otázky? Vyskúšajte bezplatnú konzultáciu, alebo si prečítajte náš magazín.