Preventívna medicína
Test potravinovej intolerancie
Máte zažívacie alebo iné zdravotné problémy, ktoré by mohli súvisieť s vaším jedálničkom?
Absolvujte test na potravinovú intoleranciu a odhaľte možnú príčinu vašich ťažkostí.
Ako vyšetrenie prebieha?
Diagnostika sa vykonáva pomocou krvného testu. Vo vzorke krvi sa skúmajú hladiny protilátok IgG, ktoré detekujú prítomnosť potravinovej intolerancie. Ak je totiž tráviaci trakt zaťažený nevhodnými potravinami, môže viesť k syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva. Tá umožňuje baktériám, toxínom a veľkým molekulám potravín preniknúť do krvného obehu, čo vyvoláva imunitnú reakciu v podobe tvorby IgG protilátok a následné zdravotné ťažkosti.
Protilátka (imunoglobulín) je špeciálny proteín vytváraný imunitným systémom ako reakcia na cudzie látky (vírusy, baktérie alebo toxíny). Existuje niekoľko rôznych druhov imunoglobulínov, najznámejšie sú IgA, IgE, IgG a IgM.
Pre koho je vyšetrenie vhodné?
- deti aj dospelí
- pacienti s dlhodobými nešpecifickými prejavmi na koži
- pacienti s pretrvávajúcimi problémami gastrointestinálneho traktu
Pre koho vyšetrenie nie je vhodné?
- konečné rozhodnutie o vhodnosti vyšetrenia bude stanovené lekárom
Potravinová alergia
alebo intolerancia?
Viete, ako spoznáte, že máte potravinovú intoleranciu a nie alergiu? Odsledujte si čas, za ktorý po konzumácii vybraných potravín začnete pociťovať neželané zdravotné problémy. Zatiaľ čo príznaky potravinovej alergie sa objavia takmer okamžite, prejavy potravinovej intolerancie sa častokrát dostavia až o niekoľko hodín či dokonca dní neskôr. A práve v tom spočíva jej skrytá zákernosť. Kvôli oneskorenému nástupu neželaných príznakov si ju častokrát možno ani nespájate s jedlom.
Potravinová alergia
Potravinová alergia je pomerne zriedkavá, postihuje približne iba 2,5 % populácie. Medzi najčastejšie potravinové alergény sa radia arašidy, vajcia, mlieko, ryby, kôrovce a orechy (mandle a para orechy). Imunitný systém pri styku s nimi zareaguje spustením alergickej reakcie, počas ktorej telo produkuje špecifické protilátky typu IgE. Prejavy sa spravidla objavia v priebehu niekoľkých minút po konzumácii, prípadne styku s danou potravinou a v niektorých prípadoch môžu vyústiť až do života ohrozujúceho anafylaktického šoku.
Aké sú prejavy?
-
kýchanie, slzenie očí a nádcha
-
podráždenie pokožky a vyrážky
-
opuch a svrbenie
Potravinová intolerancia
Potraviny sa počas trávenia rozkladajú na menšie časti (aminokyseliny, cukry a pod.), ktoré prechádzajú cez črevnú stenu do krvného obehu. Ak je tráviaci trakt sústavne zaťažený problémovými potravinami, môže dôjsť k syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva. Ide o stav, kedy sa medzi jednotlivými bunkami črevnej sliznice vytvoria „diery“, cez ktoré môžu do krvného obehu preniknúť baktérie, toxíny a veľké molekuly potravín. Na tieto telu cudzie látky reaguje organizmus tvorbou protilátok typu IgG. Tie na rozdiel od protilátok pri potravinovej alergii možno identifikovať práve testami na potravinovú intoleranciu.
Aké sú prejavy?
-
úzkosť, nespavosť a depresia
-
strata pozornosti, bolesť hlavy a chronická únava
-
syndróm dráždivého čreva
-
bolesť brucha, nadúvanie, hnačka a zápcha
-
problémy s dýchaním
-
kožné prejavy, akné a svrbenie pokožky
Test potravinovej intolerancie Unilabs 54
Diagnostický test skúma výskyt potravinovej intolerancie to vzorky krvi. Zisťuje prítomnosť protilátok typu G, ktoré sú spúšťačmi opakujúcich sa tráviacich problémov, ako napríklad bolesti brucha, nadúvanie, zápchy, hnačky, chronickej únavy, depresie a pod. Na základe kvantitatívneho vyhodnotenia pomôže objaviť, na ktoré konkrétne potraviny má pacient negatívnu, slabú, stredne silnú alebo veľmi silnú intoleranciu. Výsledky sú k dispozícii do 7 pracovných dní od odberu vzorky.