Rozšírené cievky a začervenaná pleť: Nechajte to na laser

Rozšírené cievky na tvári, nose a nohách patria k najčastejším problémom, ktoré trápia až 85% ľudí na svete. Viete, o čom hovoríme? Potom čítajte ďalej, mám pre vás dobré správy.

Čo to je teleangiektázia?

Priveľmi komplikované slovo, my vieme. Ide však o medicínsky termín, pod ktorým sa skrýva pomerne bežný jav – rozšírené cievky. Najčastejšie sú viditeľné pod očami, na nose a v jeho okolí, ale mnoho klientov k nám prichádza aj s viditeľnými žilkami na nohách. Spočiatku vyzerajú ako tenká pavúčia sieť, no ak sa tento problém nerieši, môže dôjsť k trvalému začervenaniu pleti.

V prípade rozšírených cievok je dôležité rozlišovať ich typ, na základe ktorého je potom možné stanoviť efektívnu liečbu. Môže ísť o zvýšené difúzne začervenanie pokožky – flush, o červenú alebo modrastú sieť na pokožke líc alebo o hrubú modrasté cievky na nose. Často však môže ísť o tzv. Rosaceou, alebo o zhrubnutie pokožky na nose, či hnedočervné sfarbenie pokožky v dolnej časti líc a krku, ktorej sa inak hovorí aj poikiloderma.

Ako vznikajú rozšírené cievky?

Cievky sú prirodzenou súčasťou krvného obehu nášho tela. Ich úlohou je vyživovať pokožku a okysličovať bunky. Dôvodom, prečo ich je zrazu vidieť, je ich oslabená cievna stena, ktorá môže mať viacero príčin. Najčastejšie za to môže genetika, pričom u suchého a svetlého fototypu je pravdepodobnosť výskytu rozšírených cievok väčšia. Iným dôvodom, prečo sú cievky viditeľné môže byť nadmerné slnečné žiarenie, tehotenstvo, klimatické zmeny aa aj vplyv zo znečisteného ovzdušia. Iným, častejším dôvodom, je fajčenie či nadmerná konzumácia alkoholu. O alkohole vo všeobecnosti platí, že cievy rozťahuje . Pravidelná a dlhodobá konzumácia alkoholu môže spôsobiť trvalé poškodenie cievok na tvári a tým aj neprirodzené sčervenanie tváre.

Na rozšírené cievky pomôže laser

Existuje množstvo spôsobov, ako eliminovať viditeľnosť rozšírených cievok, no nadobro a bez bolesti sa ich zbavíte jedine laserom. Dnešná moderná estetická medicína pracuje s rôznymi typmi laserov. V Medical MKP pracujeme s niekoľkými kvalitnými lasermi, ktoré pôsobia na všetky typy rozšírených cievok. Účinok laseru je postupný, efekt je vidieť zvyčajne až po niekoľkých týždňoch. Samotný výkon treba opakovať v rôznych časových /niekoľkotýždňových až niekoľkomesačných/ odstupoch.

Ako funguje ošetrenie laserom?

V prípade rozšírených cievok je to princíp jednoduchý. Po absolvovaní konzultácie a stanovení vhodného laserového prístroja je pulzné svetlo aplikované priamo na viditeľnú cievku. Tá sa vplyvom laseru spáli a zostáva v pokožke, kde sa postupne resorbuje, až sa úplne stratí. Doba, kým cievka zmizne je u každého individuálna, priemerná doba na zlepšenie difúznych cievok na tvári je asi 2 – 3 mesiace pri 2 – 4 sedeniach.

odstranenie ziliek na tvari laserom

Nekomplikované jednoduchšie stavy sa výrazne zlepšia už v priebehu mesiaca. Na zlepšenie resp. odstránenie bežných cievok na lícach treba 2 – 4 sedenia v asi mesačnom odstupe. Bezprostredne po výkone sa nemusíte obávať bolesti a ani jaziev. Môžete však pozorovať mierne začervenanie v miestach aplikácie lasera, no behom 2 týždňov cievky postupne blednú až úplne zmiznú.

A čo prírodné medicíny?

Pri menej vážnych stavoch môžu čiastočne pomôcť aj prírodné medicíny. Ak sa rozhodnete niektorú z nich vyskúšať, ako prevencia proti zhoršeniu stavu účinne funguje napríklad jablčný ocot. Namočte doň šatku alebo kozmetický tampón a nechajte pôsobiť na pokokže asi 10-15 minút. Túto kúru opakujte denne až kým nespozorujete zmeny.

Iným spôsobom sú aj klasické odporúčania ako dodržiavať pravidelný pitný režim, dopriať si dostatok spánku, pravidelne cvičiť a zamerať sa na anti-agingové kúry. Vhodné je aj vyhýbať sa alkoholu vo veľkých množstvách a ak patríte medzi fajčiarky, pokúsiť sa obmedziť aj tento zlozvyk. Všetky tieto prírodné medicíny a rady dobre fungujú ako prevencia proti zhoršovaniu stavu cievok. V prípade, že ich chcete odstrániť na trvalo je potrebné zvážiť zásah laserom.

Rozšírené cievky nie sú ničím, s čím musíte žiť. Ak vám prekážajú, jednoducho sa ich zbavte. Stačí ak sa objednáte v Medical MKP. Zaujíma vás viac o procedúrach alebo tipoch starostlivosti o pleť? Sledujte náš profil na Facebooku alebo Instagrame :)

 

Videá