Pre ktorý výplňový materiál sa rozhodnúť?

Na trhu je dnes nepreberné množstvo rôznych výplňových materiálov. V princípe ich delíme na trvalé a dočasné, tzv. rezorbovateľné. Rezorbovateľné sa po určitom čase z miesta aplikácie v priebehu 1-2 rokov postupne vstrebú a zmiznú.

Typy výplňových materiálov

Voľbu a aplikáciu trvalého preparátu by si mal zákazník dôsledne premyslieť a stotožniť sa s výhodami, ale aj nevýhodami. Trvalé preparáty totiž svojim názvom dávajú len ilúziu trvalého zlepšenia. Vo svete však nič nie je trvalé. Starne pokožka, podkožie, vekom z tváre ubúda tuk a svalstvo, stráca sa objem v mäkkých tkanivách aj v skelete lebky. Výsledkom je, že po niekoľkých rokoch trvalý preparát prestane plniť svoju funkciu, môže byť viditeľný, začne zavadzať. Čo potom s ním? Vyoperovať? Čo s jazvou alebo deformitou po trvalom preparáte? Zvyčajne už pri podaní trvalého preparátu sa zakladá veľký problém do budúcna. S týmto problémom sa pri rezorbovateľných materiáloch nestretneme.
Veľmi dôležitý je výber rezorbovateľných materiálov. Nebudem popisovať všetky, spomeniem len výplňové materiály na báze kyseliny hyaluronovej. Je to totiž najbežnejšie používaný výplňový materiál. Kyselina hyaluronová je tá základná hmota pokožky, v ktorej plávajú kožné bunky, kolagénové a elastínové vlákna. Aj keď má v názve slovo kyselina, nejde o žiadnu žieravinu, ale o hustú gélovitú priehľadnú hmotu s úžasným regeneračným efektom na pokožku. V mieste, kde je vráska, vlastne chýba kyselina hyaluronová, a preto sa vráska vytvorila. Dodaním kyseliny hyaluronovej zvonka liečime príčinu, dochádza k okamžitému zmenšeniu vrásky a vypnutiu pokožky. Navyše jej účinkom dôjde k zvlhčeniu pokožky, stimulácii novotvorby kolagénu, k celkovej regenerácii oblasti.
vyplnove_materialy
Na trhu je dnes množstvo produktov s obsahom kyseliny hyaluronovej. Sú tu veľmi kvalitné preparáty ale aj tzv. generiká, dá sa povedať napodobeniny. Niektoré sú kvalitnejšie a čistejšie, iné sú len priemerné. Cena tu býva citeľne nižšia. Treba mať ale na zreteli možné vedľajšie účinky. Treba vedieť o granulómoch (zhrudkovatení), neskorých reakciách, zväzivovatení. Mnohé reakcie vznikali aj roky po aplikácii.
Medzi veľmi kvalitné preparáty patria napr. Restylane, Juvederm, Esthelis. Prečo sa spoľahnúť na tieto výplňové materiály? Tu je bezpečnosť dokázaná rozsiahlymi testami a overená dlhodobým používaním v praxi.
Pacient by sa mal dôkladne oboznámiť s tým, čo sa mu podáva. Bezpečnosť preparátu treba klásť vždy na prvé miesto a otázku ceny až na druhé. Medzi špičkové produkty patria predovšetkým výrobky švédskej firmy Q-MED s názvom RESTYLANE, ktoré kvalitou patria do najvyššej kategórie, niečo ako Mercedes medzi výplňami. Používa sa od druhej polovice deväťdesiatych rokov, má vysokú bezpečnosť, minimum vedľajších účinkov, neustále sa vylepšuje. Na základe dlhoročných skúseností a praxe je naše pracovisko školiacim centrom pre aplikáciu Restylanu. Restylane bol vôbec prvý preparát kyseliny hyaluronovej na trhu, dodnes nebol prekonaný a ostatní výrobcovia sa mu snažia vyrovnať. Ďalšie výplňové materiály, s ktorými pracujeme, idú v tesnom závese za Restylanom. Každý z týchto preparátov má svoje špecifické vlastnosti a určiť, ktorý je pre zákazníka najvhodnejší, je možné až pri konzultácii. Vtedy odborník vidí stav pokožky alebo vrásky a vie zvoliť najvhodnejší preparát.