Kategórie magazínu

Pravdy o celulitíde

Aj Vás neustále trápia otázky o celulitíde alebo celulitída samotná?

Nezáleží na tom, či máte 50 alebo 70 kíl, celulitída je problémom skoro každej ženy. Nezúfajte, netrápite sa ňou len vy, ale aj celebrity, či dokonca štíhle modelky. Postupom času si všimnete, že sa Vám na stehnách, zadku, alebo vnútornej strane nôh objavili priehlbinky. Rozoznávame 3 stupňe vývoja celulitídy, kde pri I. stupni je vzhľad pomarančovej kože viditeľný pri uštipnutí do kože a pri III. stupni sú charakteristické priehlbinky viditeľné už poležiačky.

Kde sa vzala, tu sa vzala…

Slovo celulitída pochádza z latinského názvu cellulitis a v priamom preklade znamená “zápal buniek”. O zápal buniek sa ale v pravom zmysle slova nejedná. Medzi kožou a svalmi sa nachádza spojivové tkanivo. Ak je toto spojivové tkanivo oslabené, tuk sa tlačí smerom ku koži a vytvára hrudkovitý tvar, všeobecne známy pod názvom “pomarančová koža”. Je to spôsobené tým, že sa cez oslabené spojivové tkanivo pretláča tukové tkanivo a stáva sa „viditeľným“.

Prečo práve my ženy?

Štruktúra kože a tukových vrstiev sa vzhľadom na pohlavie líši. U žien sa tukové bunky ukladajú v tvare pripomínajúcom dlhú zvislú komoru s pevnou podlahou a bočnými stenami. Muži majú tvar ukladania tukových buniek úplné iný. Tvorbe celulitídy napomáhajú aj hormonálne faktory, najmä ženské pohlavné hormóny, napr. estrogén. Muži majú tohto ženského pohlavného hormónu menej, preto sú pred celulitídou chránení.

Dajte si záležať na strave a pohybe

Áno, práve správna, zdravá a hlavne vyvážená strava Vám z veľkej časti pomôžu prekonať tento problém. Je potrebné sa vyhýbať potravinám s vysokým obsahom cukru, nabytočnému množstvu konzervantov a umelých farbív. Veľký pozor si dávajte aj na hladovky, tie Vašej koži skôr uškodia ako pomôžu a celulitídu zbytočne zvýraznia.
Zmena stravovacích návykov alebo zníženie hmotnosti sama o sebe nestačí. Nezabúdajte na dostatok fyzickej aktivity. Pravidelné športovanie vám spevní svalstvo a podkožné tkanivo. Plávanie či bicyklovanie sú v boji proti celulitíde ideálnou voľbou. Veľmi vhodné sú pravidelné masáže či lymfodrenáže problematických oblastí.

Voda, voda a ešte raz voda

Odporúčania koľko vody je ideálne piť počúvate síce z každej strany, ale ignorovať ich rozhodne netreba. Ak nie je vašim zvykom piť cez 3 litre vody denne je čas postupne zvyšovať príjem tekutín a k tomuto číslu sa aspoň priblížiť. Najvhodnejšie je samozrejme piť čistú vodu, pokiaľ tomuto nápoju práve neholdujete, siahnite po riedených 100% ovocných šťavách (neriedené ovocné šťavy obsahujú veľké množstvo cukru) zelených či detoxikačných čajoch.
Práve dostatočný príjem tekutín je totiž jedným z mocných nástrojov pri liečbe celulitídy. Celulitídu však ovplyvňujú aj ďalšie faktory akými sú hormonálne zmeny, užívanie hormonálnej antikoncepcie, lokalizované ložiská tuku, stres, ale aj geneticky oslabená štruktúra spojivového tkaniva.

Existuje mnoho dostupných spôsobov, ako sa zbaviť celulitídy. Tie Vám však pomôcť môžu, ale aj nemusia. Nie vždy si totiž vyberiete ten správny práve pre Vás. V Medical MKP Vám ponúkame profesionálne zákroky, ktoré Vám pomôžu vyhrať boj s celulitídou.