Kompletná starostlivosť o pleť je po 20ke dôležitá. Prečo?

Množstvo dievčat a žien po 20ke nevenuje svojej pleti dostatočnú pozornosť. No práve v tomto období pleť prechádza zmenami, ktoré môžu mať neskôr veľký vplyv na váš vzhľad. Zdá sa vám, že vaša pleť ešte nepotrebuje starostlivosť? Opak je pravdou.

Prečo pleť po 20ke potrebuje starostlivosť?

Pleti je po 20ke v najlepšej kondícii. Bunky pokožky produkujú dostatočné množstvo kolagénu, takže je pleť vypnutá, pružná a bez trvalých vrások. Hoci je pleť zvnútra vyživená, môžu sa po čase objaviť prvé nepríjemnosti. Mnoho žien trpí v dôsledku hormonálneho akné, či jaziev po ňom. Rovnako sa objavujú aj prvé, zatiaľ len mimické, vrásky, ktoré sa neskôr stanú trvalými. Je dôležité v tomto veku nepodceňovať starostlivosť o pleť, dodávať jej potrebnú hydratáciu, pravidelne ju čistiť a nezabúdať odstrániť make-up.

Čo však robiť s tými nepríjemnosťami, ktoré odličovač neodstráni?

Najväčší nepriateľ je akné

Následky puberty pociťuje každá žena svojim spôsobom. Najčastejšie je to v podobe akné, či červených vyrážok na tvári, chrbte, dekolte alebo ramenách. Často sa stáva, že akné neustupuje ani po mnohých domácich kúrach či kozmetických prípravkoch. V takom prípade je nutné voliť radikálnejšiu metódu – v Medical MKP odporúčame frakčný laser. Toto ošetrenie je ideálne práve pri liečbe zapálených vyrážok, ale aj pri začervenaných fľakoch na pokožke.  

Pri samotnom zákroku laserový lúč pôsobí priamo na vyrážky, čím urýchlime ich hojenie a navyše nepoškodíme okolitú pokožku. Ak sa akné znovu objaví, odporúčame ošetrenie opakovať v 4-týždňových intervaloch.

Jazvy po akné vyrieši chemický peeling

Akné zmizlo no zanechalo po sebe neželané jazvyčiky? Existuje množstvo spôsobov ako tieto jazvy minimálne eliminovať, ak nie na trvalo odstrániť. Liečba akné je dlhodobý a náročný proces. Jedným z najúčinnejších spôsobov ako sa zbaviť jaziev po akné je odstrániť ich chemickým peelingom. Toto ošetrenie odstraňuje  poškodenú vrstvu pokožky, čím vyrovná pleť, zmenší hĺbku jaziev a zúži póry. Preto je chemický peeling vhodný aj ako prevencia proti vzniku akné.

Ak zákrok vykonáva profesionál, netrvá viac ako 10 minút. Zvyčajne sa používajú 3 typy peelingov – NEOSTRATA (kyselina glykolová), BIOMEDIC (lipohydroxykyseliny), TCA – stredne hlboký peeling. Presné zloženie sa však mení vzhľadom na individuálne potreby klienta tak, aby bol výsledok čo najlepší. Dôležité je povedať, že po chemickom peelingu si pleť vyžaduje zvýšenú starostlivosť a hydratáciu. 

Vrásky začínajú už v tomto veku

Mimické vrásky sú prvé, ktoré sa na tvári objavia už po 20ke. Tieto vrásky sú zatiaľ viditeľné len pri pohyboch tváre, no sú predzvesťou tých trvalých, ktoré sa odstraňujú oveľa ťažšie. Jedným z riešení, ako si udržať pleť 20ky čo najdlhšie, je botox. Aj minimálne množstvo aplikované do správnych partií – tam kde je mimická vráska najhlbšia, dokáže pleť vypnúť a vyhladiť na dlhší čas. Navyše jeho prítomnosť dodáva tvári uvoľnený, svieži výraz, ktorý je potrebný na dosiahnutie prirodzeného a mladistvého vzhľadu.

Obdobie po 20ke je nielen pre pleť najnáročnejším obdobím. Často býva vyčerpaná z nedostatku spánku, pôsobí na ňu množstvo vonkajších vplyvov a nepomáha jej ani alkohol, či prehýrené noci. Spočiatku sa môže zdať, že pleť v tomto veku nepotrebuje extra starostlivosť – opak je však pravdou. Čím väčšiu pozornosť jej venujete teraz, tým lepšie budete vyzerať o 10 až 20 rokov. Ak si nie ste istá, ako sa o pleť náležite postarať, sledujte náš magazín s najnovšími tipmi alebo sa využite možnosť bezplatnej konzultácie s našimi dermatológmi.