MUDr. Peter Pleva: Botox je liek, nie jed

Je prirodzené mať obavy v prípade akéhokoľvek medicínskeho zákroku. Tak prečo by sme mali veriť botoxu v prípade odstránenia vrások? MUDr. Peter Pleva má jednoznačnú odpoveď: ,,Botoxu sa netreba obávať, je to liek, nie jed. Je len málo liekov, ktoré majú tak multifunkčné využite s tak minimálnym rizikom vedľajších účinkov.”

Ako botox funguje

,,Botox je myorelaxačná látka, v podstate čistý prírodný proteín, ktorý skvele funguje ak sa podá v správnom množstve do správnych miest,” hovorí doktor Pleva. Aplikuje sa priamo do svalu, ktorý vrásku vytvára, kde zablokuje prenos signálu do nervových zakončení. Sval sa uvoľní a pokožka sa vypne.

MUDr. Pleva hovorí, že botox je bezpečný práve kvôli tomu, že v pokožke nezostáva natrvalo: ,,Botox v svale vydrží v priemere 3 mesiace. Zhruba po tomto čase sa organizmus začne regenerovať a opätovne vytvárať nervové zakonečnia. Svalom tak môžete prirodzene hýbať bez ohľadu na to, či ste mali botox jeden- alebo tisíckrát. Neuškodí vám,”

Ktoré vrásky je možné botoxom odstrániť?

,,Najlepšie funguje pri mimických vráskach ktoré sa tvoria automaticky pri smiechu alebo  mračení,” vysvetľuje doktor Pleva a dodáva, že botox v tomto prípade oddaľuje tvorbu trvalých vrások. Primárne je určený riešiť vrásky v oblasti glabely – medzi očami.

,,Skutočne dobré výsledky s botoxom dosahujeme aj na čele, v kútikoch úst, na brade či na hornej pere,” vysvetľuje doktor, ,, fantasticky pôsobí aj keď potrebujete oživiť pohľad. Vtedy aplikujeme malé množstvo do oblastí očí, čím nadvihneme obočie a zároveň sa odstráni aj dojem opadnutých viečok.” Okrem klasických oblastí na tvári je možné aplikovať botox aj do vrások na lícach, v tomto prípade je potrebné ho vedieť zriediť v správnom pomere s väčším množstvom fyziologického roztoku.

Koľko botoxu je možné aplikovať?

,,Každý liek je jed, závisí len od dávky, ktorú používame,” objasňuje MUDr. Pleva, ,,S botoxom nesmieme byť hrdina.” Vo všeobecnosti je potrebné s botoxom zachádzať opatrne, výsledný efekt ale závisí od viacerých faktorov. Ide o individuálnu schopnosť metabolizmu rozložiť botulotoxín v pokožke ale aj o presné množstvo aplikované do svalu. ,,Botox sa nedá vziať späť. Preto hovorím, že ideálne je aplikovať presne stanovenú štandardnú dávku alebo ešte o kúsok menej,” popisuje svoje potupy doktor Pleva.

Kedy účinkuje najlepšie?

,,Vo všeobecnosti botox lepšie účinkuje u mladších vekových kategórií, kedy riešime mimické, nie trvalé vrásky,” vysvetľuje doktor Pleva. Jeho účinky v boji proti vráskam je možné znásobiť kombináciou s kyselinou hyaluronovou. ,,Je to neinvazívna metóda, ktorá skutočne je najúčinnejšia pri odstraňovaní vrások,” podľa doktora Plevu sa tieto dva materiály perfektne dopĺňajú. Botox je látka s relaxačným účinkom na mimické svaly, kyselina hyaluronová je zas hmota resp. výplň, ktorá tvorí základnú súčasť pokožky. ,,Umenie estetiky je v tom, že treba posúdiť, kedy uvoľniť, zrelaxovať dynamické vrásky a vedieť posúdiť, ktorú časť treba vyplniť. Treba vedieť použiť minimum materiálu a dosiahnuť maximálny efekt.”

,,V Medical MKP sa riadime heslom, že dobre vykonaná estetická medicína nie je vidieť. Preto sa snažíme každý zákrok prispôsobiť každej klientke na mieru tak, aby bol želaný výsledok čo najlepší,” prezentuje filozofiu estetického centra atestovaný lekár MUDr. Peter Pleva.