Liečba kŕčových žíl – sklerotizácia žíl penou

V dňoch 8-9.10. 2011 sa v Rakúskom meste Melk konal dvojdňový seminár spojený so školením s početnými praktickými ukážkami “naživo”. Seminára sa zúčastnilo 20 vybratých chirurgov, angiológov a cievnych chirurgov z Čiech a Slovenska. Seminár viedli odborníci patriaci k európskym špičkám v liečbe kŕčových žíl, ktorí sa špecializujú práve na sklerotizáciu penou. Naša účasť nebola náhodná, v MEDICAL MKP sme začali liečiť kŕčové žily pomocou peny ako prví na Slovensku už v r. 2006. MUDr. Pleva sa venuje diagnostike žíl dolných končatín od roku 1988, čiže už viac ako 22 rokov.

Sklerotizáciou penou pod sonografickou kontrolou

.
Sklerotizácia penou pod sonografickou kontrolou patrí k najmodernejším metódam ambulantnej liečby kŕčových žíl. Na Slovensku je málo známa. Nesmie sa však zamieňať s klasickou sklerotizáciou s roztokom, ktorá sa robí už skoro na každej ambulancii. Penová sklerotizácia je niekoľkonásobne účinnejšia, je bezpečnejšia a pomocou peny je možné liečiť aj veľké kŕčové žily. U vhodne zvolených pacientov je minimálne rovnako účinná ako operácia alebo vnútrožilový laser, prípadne vnútrožilová rádiofrekvencia. Pre pacienta je však podstatne menej náročná, úplne nebolestivá a s menším rizikom. Je to jednoznačne ambulantný výkon, ktorý veľmi často nevyžaduje žiadnu práceneschopnosť. Pacient môže ísť po výkone do práce ihneď, pri väčšom rozsahu o 2-3 dni.
Výkon patrí len do skúsených rúk lekára, ktorý sa zároveň zaoberá aj sonografickou diagnostikou kŕčových žíl. Vo vyspelých krajinách sa táto metóda často uprednostňuje pred operačnou liečbou. Treba si však dobre vyšetriť sonograficky pacienta, aby sa zbytočne nerobila operácia tam, kde je úplne zbytočná, alebo kde je pena účinnejšia. Treba však vedieť vhodne skombinovať obe metódy. Výborné je keď máte navyše aj možnosť vnútrožilového laseru. Vtedy môžete pre pacienta vybrať najvhodnejšie riešenie “na mieru”.
V úvodných prednáškach obaja lektori zdôraznili práve absolútnu nevyhnutnosť kvalitnej sonografickej diagnostiky. Pacienta si vyšetrujú zásadne sami. Taktiež ukázali princípy metódy, úskalia a triky, ktoré z ich pracoviska spravili známe a uznávané centrum nielen v Rakúsku ale aj v Európe. Prezentované prípady boli skutočnou lahôdkou aj pre skúsených odborníkov.