Laserová liposukcia (Smartlipo) vs. klasická liposukcia. (1. časť)

Na úvod musím zdôrazniť základnú myšlienku. Tukové tkanivo je veľmi dôležitá súčasť nášho organizmu a ako také je veľmi potrebné pre jeho správnu funkciu. Samotné tukové tkanivo určite nie je nebezpečné a škodlivé, je to zároveň aj endokrinný orgán a napr. u žien po menopauze plní veľmi dôležitú úlohu produkcie hormónov. Škodlivý je len nadbytok tuku!
Odstraňovať sa majú len lokalizované ložiská nahromadeného tuku, esteticky rušivé, ktoré sa nedajú odstrániť iným spôsobom, t.j. vhodnou diétou a pohybovým režimom, cvičením, úpravou životného štýlu. Odstránenie nežiaduceho tuku nie je náhradou na liečbu nadváhy a obezity. Na odstránenie ložísk nežiaduceho tuku slúži viacero metód.

Metódy odstránenia nežiaduceho tuku

Najinvazívnejšie, ale veľmi účinné je priame operačné odstránenie podkožného tuku. Ide však o veľký, náročný výkon pre chirurga i pacienta. Preto existuje viacero menej invazívnych spôsobov kde platí, čím menej invazivity, tým menší účinok, pričom niekedy je potrebné tieto výkony opakovať.
Na ďalšom mieste v poradí menej invazívnych výkonov na zmenšenie nežiaduceho tuku je liposukcia. Ide opäť o účinný, ale stále dosť náročný výkon, často sa robí v celkovej anestéze, čiže pacient sa musí uspať. Okrem výhod má aj nevýhody, dlhšia regenerácia pacienta, môžu vzniknúť napr. nepravidelnosti, ochabnutá pokožka a modriny.
Nahradiť nevýhody liposukcie, poskytnúť dobrý efekt a lepší komfort pre pacienta má laserová liposukcia alebo laserom lipolýza. V USA je táto metóda známa pod názvom Smartlipo. Pri nej sa laserovým lúčom rozbijú tukové bunky, tukové tkanivo sa rozpustí a následne sa odsaje tenkou liposukčnou kanylou. Veľkou výhodou laserovej liposukcie je jej účinok na tkanivá, ktoré sa stiahnu, dochádza k spevneniu a vypnutiu pokožky.