Kedy je lepší Botox a kedy výplňové materiály?

Botox a výplň (najčastejšie kyselina hyaluronová) nie sú konkurenčné metódy. Ide o metódy, ktoré si nekonkurujú, ale sa navzájom dopĺňajú.

Botox vs výplň

Samotný Botox je vhodnejší pre mladšie vekové skupiny a používa sa u mladšej pacientky s tzv. dynamickými vráskami. Sú to tie vrásky, ktoré vidíme iba pri pohybe, v kľude ich na pokožke nie je vidno, alebo sú len mierne. Samotná výplň (bez Botoxu) je vhodná v určitých lokalitách, ako sú nosovoústne vrásky (nazolabiálne ryhy), alebo vrásky na lícach, šiji a pod.

Vo veku približne nad 35-40 rokov už často so samotným Botoxom nevystačíme. Je potrebná kombinácia s inými metódami, najčastejšie s výplňovými materiálmi, frakčnými fotorejuvenizáciami alebo najnovšie už aj s nanorejuvenizáciou.

Úlohou Botoxu je odstrániť alebo zmenšiť jemné mimické (pohybové) vrásky. Niekedy ho použijeme aj na zoslabenie mimických svalov pred aplikáciou výplne, ktorá má potom lepší účinok a výsledný efekt. Zrelaxovaním svalu dosiahneme zvyčajne zmenšenie samotnej vrásky a tento efekt ešte ďalej vylepšíme pridaním výplňového materiálu s následnou regeneráciou pokožky. Botox pomáha aj tým, že ukľudní nadmernú mimiku, zosilní a umocní túto regeneráciu.

Kombinácia Botoxu a výplňového materiálu, hlavne kyseliny hyaluronovej, patrí k najúčinnejším metódam na odstránenie vrások. Na Slovensku sa ,bohužiaľ,ešte stále stretávam s pracoviskami, ktoré neporozumeli tomuto spôsobu aplikácie a jej výhodám. Pracovisko, ktoré robí len niektorú z týchto metód osobitne, je veľmi nedokonalé a nevyužíva možnosti, ktoré mu moderná estetická medicína ponúka.

Samozrejme, estetická medicína dnes ponúka ďaleko väčšie možnosti a pomocou výplne môžeme dosiahnuť aj efekt podobný faceliftu. Hovoríme tomu mininvazívny facelift alebo tekutý facelift. Pracovísk, ktoré vykonávajú tento zákrok skutočne dobre je naozaj málo. Vyžaduje totiž nesmiernu zručnosť a skúsenosti. Výkon je takmer bezbolestný, trvá len niekoľko minút a u vhodne vybraného pacienta sú výsledky úžasné. Výsledný efekt je okamžitý a to bez chirurgického zákroku. Po niekoľkých rokoch práce s vysokoobjemovými výplňami môžem zodpovedne prehlásiť, že je to zázrak. Bez rezania, odkrajovania a naťahovania pokožky, bez stehov, obväzov a jaziev. Pritom vrátime tvári pôvodné krivky a obliny, zmenšia sa kruhy pod očami, zaoblia sa líca, zmenšia sa prevísajúce kožné vačky na sánke. Jedna z mojich pacientiek sa ma po výkone opýtala, odkiaľ som vedel, ako vyzerala pred 5 rokmi.