Farebné zmeny na tvári – čo pomáha na pigmentové škvrny a rozšírené cievky?

Jednotný tón pleti, žiadne viditeľné vrásky, jazvy, pigmentové škvrny a iné farebné nedokonalosti sú pre mnohé ženy znakom bezchybnej pleti. S Medical MKP môžete byť k nej bližšie aj vy. Čo platí na farebné zmeny pigmentu či začervenanú pokožku? Prečítajte si článok.

Pigmentové škvrny vznikajú zo slnka ale aj geneticky

Nemusí to byť výhradne vina len vrások, ak sa pri pohľade na vlastnú tvár do zrkadla cítite staršie. Tmavé pigmentové škvrny na pleti, rukách či dekolte sú jedným z faktorov, ktoré opticky pridávajú roky navyše. Sú spôsobené škodlivými UV-A lúčmi, ktoré prenikajú hlboko do štruktúry pokožky, kde stimulujú pigmentové bunky tzv. melanocyty k produkcii tmavého kožného farbiva melanínu. Takýmto spôsobom vzniká vytúžené letné opálenie, ale aj predčasné starnutie buniek a nežiaduce tmavé škvrny.  UV-A žiarenie však nie je jedinou príčinou vzniku tmavých škvŕn. MUDr. Pleva hovorí, že aj výkyvy hormónov napríklad počas tehotenstva môžu spôsobiť výrazné zmeny pigmentu.

K zmene prirodzenej farby pigmentu môže dôjsť aj v dôsledku chronického zápalu. Jedná sa o post-zápalovú pigmentáciu, ktorá sa bežne objavuje u ľudí, ktorí bojujú s dermatitídou, ekzémom alebo  Addisonovou chorobou. Rovnako sa pigmentové zmeny môžu objaviť aj v dôsledku fyzického poškodenia pokožky popálením alebo poškriabaním.

Čo pomáha na pigmentové škvrny?

Pri spálenej pokožke slnkom častokrát stačia aj kvalitné telové mlieka, prípadne domáce kúry a príjem betakaroténu. Ak je príčinou vzniku pigmentových zmien genetika, umelé UV žiarenie alebo sa objavili ako vedľajší dôsledok užívania liekov, je potrebné obrátiť sa na účinnejšie techniky. V Medical MKP sú pre liečbu neželaných pigmentových škvŕn určené dve metódy – ošetrenie laserom a chemický peeling.

Ošetrenie laserom je jednoduchým niekoľkominútovým zákrokom prevádzaným prostredníctvom Alexandritového laseru s vlnovou dĺžkou 788nm. Toto vysokoenergetické svetlo je pohlcované len bunkami obsahujúcimi nadmernú koncentráciu pigmentácie, preto je zákrok bez rizika poškodenia okolitej pokožky. Po ošetrení je pokožka mierne začervenaná, v priebehu niekoľkých hodín ošetrené miesta o niečo stmavnú a po niekoľkých dňoch sa začínajú olupovať. Citlivosť na laser závisí od prahu bolesti každého klienta, no vo všeobecnosti klienti pociťujú len mierne štipnutie v mieste aplikácie lasera.

Ošetrenie chemickým peelingom funguje na podobnom princípe ako laser. Jeho úlohou je odstrániť vrchnú vrstvu pokožky a odumreté bunky, zmenšiť hĺbku jaziev a zúžiť póry pomocou kombinácie účinných látok – kyseliny glykolovej, lipohydroxykyseliny a hĺbkového peelingu. Presné zloženie chemického peelingu je však upravované v závislosti od individuálnych potrieb klienta.

Nebezpečné kožné ohne

Pigmentové škvrny nie sú jedinými farebnými zmenami, ktoré trápia pleť. Ohne, škvrny od portského alebo naevus flammeus patria medzi vrodené vývojové poruchy podkožných ciev. Nepríjemnou správou je, že táto anomália vekom nezmizne, vo väčšine prípadoch má tendenciu spôsobiť mnohé nepríjemnosti. Chorobné prejavy naevus flammeus sa vyskytujú kdekoľvek na tele – najčastejšie na tvári a krku, na trupe, ale aj na končatinách. Ich veľkosť je rôzna a v ojedinelých prípadoch môže vytvárať mapovité plochy po celom tele.

Účinná je liečba laserom

Ani táto kožná nedokonalosť však nie je pre laser problémom. Cieľom liečby laserom je pomocou tepelnej energie zastaviť rozšírené cievy, ktoré tzv. oheň spôsobujú. Pri samotnom zákroku je laserové svetlo pohlcované výhradne červeným krvným farbivom – hemoglobínom, ktoré je aj spolu s cievami po zákroku bez problémov vstrebané. Rovnako ako pri liečbe pigmentových škvŕn aj v tomto prípade bolestivosť zákroku závisí od prahu bolesti klienta. V Medical MKP však pred zákrokom používame anestetický krém, ktorý lokálne znecitlivie ošetrovanú časť. K dosiahnutiu najlepšieho výsledku odporúčame absolvovať 5-6 sedení.

Rovnakým spôsobom ako ohne dokážeme ľahko odstrániť aj hemangiomy alebo drobné zrniečka červených kožných znamienok. Každý zákrok je prevádzaný profesionálnym pulzným farbivovým laserom V-beam od firmy Candela, špeciálne zostrojeným práve na odstraňovanie odolných cievnych útvarov.

Za trvalé začervenanie pleti môžu aj rozšírené cievky

V prípade rozšírených cievok je dôležité rozlišovať ich typ, na základe ktorého je potom možné stanoviť efektívnu liečbu. Môže ísť o zvýšené difúzne začervenanie pokožky – flush, o červenú alebo modrastú sieť na pokožke líc alebo o hrubú modrasté cievky na nose. Často však môže ísť o tzv. Rosaceou, alebo o zhrubnutie pokožky na nose, či hnedočervné sfarbenie pokožky v dolnej časti líc a krku, ktorej sa inak hovorí aj poikiloderma.

Viditeľné rozšírené cievky najčastejšie trápia našich klientov pod očami, na nose a v jeho okolí, ale mnoho klientov k nám prichádza aj s viditeľnými žilkami na nohách. Spočiatku vyzerajú ako tenká pavúčia sieť, no ak sa tento problém nerieši, môže dôjsť k trvalému začervenaniu pleti.

Laser si bezbolestne poradí aj s viditeľnými cievkami

Estetická medicína však ponúka alternatívny spôsob ako sa týchto viditeľných cievok zbaviť  nadobro a bez bolesti – laserom. V tomto prípade si však liečba vyžaduje individuálnu konzultáciu s lekárom, ktorý na základe typu a stavu cievok vyberie vhodný laser. Zákrok prebieha pomerne rýchlo a zároveň efektívne, pretože pulzné svetlo je aplikované priamo na viditeľnú cievku. Tá sa vplyvom vlnových dĺžok spáli a zostáva v pokožke, kde sa postupne resorbuje, až sa úplne stratí. Doba, kým cievka zmizne je u každého individuálna, priemerná doba na zlepšenie difúznych cievok na tvári je asi 2 – 3 mesiace pri 2 – 4 sedeniach. Účinok laseru je postupný, efekt je vidieť zvyčajne až po niekoľkých týždňoch. Samotný výkon treba opakovať v rôznych časových /niekoľkotýždňových až niekoľkomesačných/ odstupoch.

Estetická medicína ponúka šetrný spôsob riešenia nedokonalostí pleti bez bolesti a efektívne. Nemusíte sa ničoho báť, pretože každý zákrok je pripravený na mieru vašim potrebám. Certifikovaný lekár stanoví priebeh zákroku aj vhodný prístroj. Sme si istí, že máte otázky, tak nám napíšte na náš Facebook, alebo sa ozvite priamo našim recepčným.

 

Prečítajte si

Doprajte si bezbolestnú starostlivosť

27.05.2019

Strašiak menom celulitída vás už nemusí strašiť

Celulitída – azda jedno z najhorších slov v ženskom slovníku. Nevábna, hrboľatá pokožka s efektom pomarančovej kôry, ktorá už zrazila k zemi nejedno sebavedomie. Je pritom úplne jedno, či ste pasívny domased alebo aktívna športovkyňa, celulitída sa, žiaľ, môže týkať každej z nás. Ako proti nej účinne bojovať?  Základom je správna životospráva  Internet je plný „zaručených“ rád, ako s celulitídou bojovať,

Čítajte viac
24.08.2018

Rozšírené cievky a začervenaná pleť: Nechajte to na laser

Rozšírené cievky na tvári, nose a nohách patria k najčastejším problémom, ktoré trápia až 85% ľudí na svete. Viete, o čom hovoríme? Potom čítajte ďalej, mám pre vás dobré správy. Čo to je teleangiektázia? Priveľmi komplikované slovo, my vieme. Ide však o medicínsky termín, pod ktorým sa skrýva pomerne bežný jav – rozšírené cievky. Najčastejšie

Čítajte viac