Čo je kyselina hyaluronová a kto je vhodný kandidát na výplň vrások? (Dr. Pleva radí)

Kyselina hyaluronová je základná hmota pokožky, v ktorej sú uložené kožné bunky, kolagénové a elastínové vlákna. V podstate ide o hustú, gélovitú priehľadnú hmotu s úžasným regeneračným efektom na pokožku.
V mieste, kde sa objavila vráska, došlo k úbytku kyseliny hyaluronovej. Dodaním, resp. aplikáciou kyseliny hyaluronovej zvonka, liečime príčinu vzniku vrásky. Dochádza k jej okamžitému zmenšeniu a vypnutiu pokožky. Navyše jej účinkom dôjde k zvlhčeniu pokožky, stimulácii novotvorby kolagénu a k celkovej regenerácií oblasti.
Prvé vonkajšie príznaky starnutia pokožky sa objavujú už vo veku od 20 do 30 rokov. Samozrejme, veľa sa odvíja od genetiky, štýlu života, stravovania, fajčenia a ďalších faktorov. U väčšiny mladých žien vo veku okolo 25-30 rokov je najčastejšie potrebné aplikovať výplňový materiál do nosovoústnych (nasolabiálnych) vrások, vrások medzi obočím, k ústnym kútikom, dá sa podať do oblasti okolo očí, pod pokožku na lícach, do brady, pod kruhy pod očami a pod. Dynamické vrásky v mladšom veku riešime zvyčajne botoxom. Platí dôležité pravidlo: Čím skôr s výplňou začneme, tým lepší je výsledok. V skorom štádiu vieme zastaviť prehlbovanie a vývoj vrásky. Je potrebné aplikovať menšie množstvo výplňového materiálu, a to znamená, že aj cena je nižšia.
U väčšiny žien v zrelšom veku sa však vrásky na tvári musia riešiť komplexne. Starnutie tváre totiž nie je len vznik vrások! Je to aj strata objemu v určitých oblastiach, hlavne na lícach a v spánkovej oblasti, ako aj pokles ochabujúcich kontúr tváre. To znamená, že neodstraňujeme len jednu konkrétnu vrásku, ale snažíme sa odstrániť a vylepšiť aj celkové zmeny, ktoré sú spôsobené prirodzeným úbytkom objemu z tváre. Len takýto komplexný prístup dokáže zabezpečiť, aby sme dokázali udržať pod kontrolou zmeny súvisiace s pribúdajúcim vekom.
V tejto oblasti sme boli na Slovensku prvé pracovisko, keď sme začali ešte v roku 2007 používať vysokoobjemové výplne tváre (Restylane SUB Q). Následne, po dlhoročnej praxi a bohatých skúsenostiach, sme sa stali školiacim pracoviskom pre aplikáciu kyseliny hyaluronovej značky Restylane. Skúsený lekár, ktorý ovláda tzv. 3D modelovanie tváre pomocou vysokoobjemových výplní kyselinou hyaluronovou, vie premeniť zrelú päťdesiatničku s ochabnutou pleťou na dobre vyzerajúcu a sviežu štyridsiatničku. Každá pacientka ocení umenie, keď s jednou ampulkou výplne dokážeme odstrániť množstvo zmien, ktoré sa kedysi dali odstrániť len pomocou rezania a šitia. Trvá to 10-15 minút a je to takmer bezbolestné!