Anti-akné diéta: Prejedzte sa k bezchybnej pleti
Akné je spájané s pubertou a hormonálnymi zmenami, kedy pleť produkuje viac kožného mazu, ktorý upcháva póry. Vo väčšine prípadov akné s vekom ustúpi, no čo ak nie? Prečítajte si o zdravých a jednoduchých spôsoboch, ako sa zbaviť akné.
Kedy akné vzniká?
Pred tým, ako sa pustíme do boja s touto kozmetickou nepríjemnosťou, musíme poznať jej príčinu. Prirodzenou súčasťou pokožky je produkcia kožného mazu, ktorého úlohou je cez póry odniesť odumreté bunky kože z podkožia na povrch. Za normálnych okolností tento proces funguje prirodzene bez zmien na pokožke. Hormonálne zmeny nielen počas puberty majú na svedomí zvýšenú produkciu kožného mazu, čím sa na povrch pleti dostáva stále viac odumretých buniek. V kombinácii s nečistotami z ovzdušia, nedostatočným čistením pleti sa póry pleti upchávajú a objavujú sa prvé známky vzniku akné.
Ako môže diéta pomôcť?
Je všeobecne známe, že zdravá strava má výrazný vplyv nielen na zdravie, ale aj výzor celého tela vrátane pleti. Vedci v mnohých štúdiách zistili, že existuje priame spojenie medzi istým druhom potravín a ich vplyvom na akné. Hovorí sa o pozitívnom vplyve zeleného čaju, omega-3 mastných kyselinách a potravinách s vysokým obsahom vitamínov A a E. Nemusíte sa báť, že sa váš jedálniček rapídne zmení. Pri boji s akné si stačí zapamätať len xy vecí.
Zredukujte príjem sacharidov
Odborníci odporúčajú vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom cukru. Ak sa hladina cukru v krvi náhle zvýši, telo automaticky vylúči hormón inzulín. Ten, okrem iného, má na svedomí aj zvýšenie produkcie oleja v pokožke, čo zvyšuje riziko vzniku akné. Medzi potraviny s vysokým obsahom sacharidov patrí napríklad biela ryža, cestoviny, biele pečivo a samozrejme cukor. Nahradiť ich môžete potravinami s nízkym glykemickým indexom, ako je napríklad brokolica, paradajky, strukoviny, orechy, tmavá ryža, sladké zemiaky, ovsené vločky alebo pomaranče či kiwi.
Antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny
Azda najväčšou nepríjmonosťou spojenou s akné je zápal. Najspoľahlivejším spôsobom ako ho liečiť je dodať telu potrebné látky, ktoré si s ním poradia. Omega-3 mastné kyseliny podporujú produkciu protizápalových látok a antioxidanty pomáhajú telu zbaviť sa škodlivých toxínov, a tak zabrániť v tvorbe akné. Tieto látky najčastejšie nájdete v proteínových zdrojoch, vajíčkach, rybách ale aj v určitých druhoch zeleniny.
Medzi potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny patria napríklad aj chia semiačka, sója, mastné ryby ako losos, tuniak či makrela. Ak pri varení často používate olej, skúste ho vymeniť za kokosový alebo sezamový, na zeleninu použite olivový olej a na chlieb zas natrite čerstvé avokádo alebo semienkové maslo (tekvicové, mandľové alebo orieškové).
Vitamíny A a E
Prijímať dostatok vitamínov je dôležité nielen pre našu pleť, ale aj pre celé telo. V boji proti akné sú však najúčinnejšie vitamíny A,D a E. Vitamín A alebo retinol je jednou z mála látok, ktorá má dostatočne malú molekulárnu štruktúru na to, aby dokázala prejsť vrchnými bunkami pleti. Ak sa tento vitamín aplikuje priamo na pleť, dokáže preniknúť priamo k zdroju zápalu.
Vitamín E, rovnako ako vitamín C, svojou štruktúrou je účinnou prevenciou proti vzniku komedónov a zároveň aj hromadeniu baktérií spôsobujúcich akné. Navyše pomáha predchádzať oxidácii tukov v tele, čo zabraňuje produkcii kožného mazu a teda aj šíreniu baktérie, ktorá má na svedomí vznik akné.
Tieto dva vitamíny nájdete najmä v sladkých zemiakoch, vaječnom žĺtku, v rybách ako je losos alebo tuniak. Medzi zeleninu bohatú na vitamíny A a E patrí špenát, avokádo, paradajky, mrkva ale nájdete ich aj v hríboch, plnotučnom mlieku či olivovom oleji.
A čo tak čokoláda?
Názory odborníkov sa líšia pokiaľ príde na čokoládu a akné. Za vznik akné môže v prvom rade cukor, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou takmer všetkých druhov čokolád. Vo všeobecnosti platí presvedčenie, že čokoláda má určitý vplyv na tvorbu zápalu a podporu bakteriálnej infekcie, čo zhoršuje akné. Na druhej strane však horká čokoláda, s nízkym obsahom cukru, je bohatá na antioxidanty. Preto je oveľa dôležitejšie množstvo, ktoré denne zjete.
Ak máte pochybnosti, či diéta skutočne zafunguje, vyskúšajte to. Telo sa proti akémukoľvek zápalu dokáže brániť samé, no ak je baktérií priveľa, potrebuje pomoc. Stačí, ak zameníte zopár potravín za tie “zdravšie”, vyskúšate zopár receptov a o pár týždňov sa budete vo svojej koži cítiť oveľa lepšie. Môže sa stať, že hoci sa vám podarí akné odstrániť diétou a vhodnými prípravkami, jazvy zostanú. V takom prípade je ideálnym riešením chemický peeling.