Ani kŕčové žily už nemusia byť problém. Vďaka Medical MKP

krcove zily vs zzdrave zily

Ako vznikajú kŕčové žily?

 

V Medical MKP vždy hovoríme, že oveľa dôležitejšie je riešiť príčinu vzniku problému. V prípade kŕčových žíl je silná rodinná anamnéza najčastejším dôvodom, prečo sa objavia. V zdravých žilách krv prúdi plynule smerom k srdcu, čomu pomáhajú  tzv. chlopne žilách, ktoré sa pravidelne s pulzom otvárajú a zatvárajú, čím zabraňujú spätnému prúdeniu. Ak sú steny ciev a chlopne oslabené či poškodené, nie sú dostatočne silné na to aby zabezpečili plynulý tok k srdcu. Krv sa ta zhromažďuje v žilách, ktoré postupne čoraz viac viditeľné a sprevádzané nepríjemnou bolesťou.

Ako rozoznať kŕčové žily?

V prvom rade je dôležité rozoznať, či sa jedná o kŕčové žily alebo o tzv. rozšírené cievky. Rozpoznateľným znakom kŕčových žíl je ich farba – v začiatočných štádiách mú tmavo-červené alebo modré sfarbenie, sú viditeľné, vyduté a v niektorých prípadoch zvlnené po celej dĺžke nôh. Sprievodnými symptómami môže byť bolesť a opuch nôh, pálenie a nepríjemné pulzovanie. Najvážnejšie stavy sú sprevádzané zmenami farieb žíl, stuhnutím alebo zápalom kože.

Kŕčové žily majú rôzne formy

Existuje mnoho foriem kŕčových žíl, od drobných metličiek po veľké, tzv. kmeňové varixy. Medzistupňov medzi týmito dvoma situáciami je veľmi veľa. Často nachádzame drobné metličky v pokožke, trochu širšie retikulárne žilky v jednej alebo viacerých oblastiach, hrubšie kŕčové žily na stehne, na vnútornej alebo zadnej ploche predkolenia, na vonkajšej ploche predkolenia a stehna. Často sú prítomné všetky naraz. Niekedy pacient nemá ťažkosti, niekedy má kŕče, niekedy opuchy, niekedy pigmentácie, zhrubnutú pokožku na predkolení, alebo vred predkolenia a niekedy všetko naraz. So všetkým sa dá bojovať.

Alternatíva chirurgického zákroku

Tak ako existuje mnoho foriem a klinických stupňov kŕčových žíl, takisto existuje mnoho spôsobov, ktoré môžeme použiť pri ich odstraňovaní. Pri ľahších formách kŕčových žíl sú nápomocné aj napríklad sťahovacie pančuchy, pri vážnejších stavoch sa odporúča chirurgický zákrok. Pokiaľ to stav klienta dovoľuje, v Medical MKP uprednostňujem neinvazívny zákrok – sklerotizáciou penou. Ide o bezbolestný zákrok, kde počas aplikácie sklerotizačná pena vytlačí v žilách a okolitých cievach krv. Keďže pena je ľahšia ako krv, neprenikne do hlbokých žíl, riziko komplikácií je podstatne nižšie, ako napr. pri použití roztoku. Jediným limitujúcim faktorom je presné zavedenie aplikačnej kanyly do cievy. Celkom malé žilky, kde by zavedenie kanyly bolo obtiažne /priemer asi 3mm/ sa dajú ošetriť lepšie klasickým laserom.

krcove zily

Po výkone sa nakladá elastická pančucha, ktorú si pacient necháva na končatine 3 dni a 3 noci po výkone nepretržite. Nasledujúce 3 týždne je potrebné natiahnuť pančuchu vždy pred vstaním z postele.

Prečo dôverovať sklerotizujúcej pene pri odstraňovaní kŕčových žíl?

Najväčším benefitom je minimálna invazívnosť. Zákrok pozostáva z 1-3 vpichov tenkou ihlou do rozšírenej žily, čo je takmer bezbolestné a dá sa prirovnať k bežným odberom krvi. Po zákroku nie je potrebná PN. So sklerotizačnou penou pracujeme od roku 2006 a za ten čas sme dosiahli vysokú úspešnosť najmä pri väčších žilách. Našim cieľom je, aby sa účinkom podanej peny žilová stena ireverzibilne poškodila a zareagovala tak, že sa žila z pôvodného miesta stratí. To sa stane v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov po výkone.

krcove zily pred a po

Kŕčové žily, okrem toho, že mnohým ženám vadia z kozmetických dôvodov, môžu byť aj nebezpečné. Nepodceňujte ich a radšej ich odstráňte čím skôr. V Medical MKP máme dlhoročné skúsenosti so sonografiou, sklerotizáciou žíl aj s laserom, navyše každý zákrok prevádza certifikovaný lekár. Nie je dôvod báť sa, objednajte sa k nám na bezplatnú konzultáciu a užívajte si vaše nohy v plnej kráse.