Ako sa starať o pleť počas zimy: 3 kroky k zdravšej pokožke

Chlad našej pokožke neprospieva

Studený vietor, zima, mráz… Neklamné znaky počasia, že sme sa v kalendári opäť raz prehupli do chladného obdobia. Aj keď si navrstvíme naše oblečenie, určité časti tela predsa len zostanú nechránené. Najcitlivejším miestom je pritom práve naša tvár. Vplyvom počasia a zhoršených poveternostných podmienok sa začne vysúšať, dehydrovať, badať na nej šupinky, fľaky a prípade i ekzémy. Ako však týmto nelichotivým prejavom zabrániť? Základom je správna starostlivosť, ktorá si vyžaduje špecifický prístup. Spôsobom, akým našu pleť chránime počas leta či ostatného roka, by mal byť totiž iný, než počas jesenných a zimných mesiacov.

Hydratácia pokožky

Alfou a omegou je  dostatočná hydratácia pokožky. Odporúčame preto spraviť si podrobnú revíziu kozmetických prípravkov a pokiaľ v našich zásobách absentujú hydratačné prípravky, mali by sme si ich čo najskôr zaobstarať. Možno sa aj do vašich uší dostala fáma, že hydratačné krémy na pleti v zime primŕzajú. Toto samozrejme nie je pravda! Prípravky na hydratovanie pleti dnes obsahujú bezpečné a účinné zložky, ktoré pokožku skutočne pomáhajú chrániť aj počas chladnej zimy a mrazov. Pri zabezpečovaní hydratácie by sme však nemali opomínať ani ostatné časti nášho tela, mimoriadne citlivými sú najmä dlane. Doprajte im kvalitný hydratačný krém na ruky, prípadne výživný zábal. Mnoho z nás trpí počas zimných mesiacov i rôznymi kožnými ekzémami, nazývanými aj „alergia na zimu“. Prejavuje sa červenými šupinkami a odlupujúcou sa kožou medzi prstami rúk na vonkajšej, ale i vnútornej časti dlaní. Ak trpíte uvedenými príznakmi, neváhajte navštíviť vášho dermatológa, ktorý vám tento problém pomôže vyriešiť.

Správne čistenie pleti

Dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť počas zimy je nielen jej hydratácia, ale samozrejme i správne čistenie. Mnohé z nás sa v tomto období obávajú pílingov a čistiacich procedúr, no vedzte, že omnoho horšie následky spôsobí podcenenie týchto kozmetických procedúr. Pleť je síce v zime krehkejšia, no i tak si vyžaduje čistenie a pravidelné odstraňovanie odumretých buniek. Netýka sa to samozrejme len tvári, ale i ostatných častí tela. Jediné, na čo by sme si mali dať v zime pozor, je voľba správnych prípravkov na ošetrovanie pokožky a pleti. Používajte jemnejšie prípravky, ktoré neobsahujú alkohol, mydlo a agresívne dermabrazívne zložky. Zabránite tak podráždeniu a vysušeniu a zabezpečíte si krásny, zdravý a svieži vzhľad.

Dostatočný pitný režim a prísun vitamínov

Nemenej podstatnou aktivitou v starostlivosti o zdravie a krásu vašej pokožky je i strava a pitný režim. Toto pravidlo platí samozrejme celoročne, no počas zimy naň častokrát akosi zabúdame. Kým v lete je dodržiavanie pitného režimu takpovediac fyzickou nevyhnutnosťou, v zime pocit smädu až tak naliehavo nepociťujeme a (ne)vedomky ho ignorujeme. Je to však nesmiernou chybou, pretože práve tekutiny nás dokážu efektívnym spôsobom ochrániť pred stratou hydratácie a vyplavovaním škodlivín z nášho organizmu. Okrem toho je nevyhnutný i dostatočný prísun vitamínov a cenných minerálnych látok. Do nášho jedálnička by sme preto mali zahrnúť čo najviac ovocia a zeleniny, najmä s obsahom ochranného vitamínu C, A a E, ktoré dodajú pokožke pružnosť, zdravie a silu.

Chcete si krásu a zdravie vašej pleti udržať čo najdlhšie? Obráťte sa na našich odborníkov z MKP, ktorí vám v rámci nezáväznej konzultácie ochotne poradia najvhodnejší zákrok pre váš typ pleti.