Ako chrániť pokožku i seba počas leta?

Leto je pre mnohé z nás najobľúbenejším ročným obdobím. Okrem radosti z dovoleniek je však sprevádzané aj rôznymi faktormi, ktoré nepriaznivo pôsobia na našu pleť. Čo všetko môže počas leta ohroziť pokožku a ako sa proti tomu chrániť?

Škodlivé UV žiarenie

Zo všetkých prírodných vplyvov je počas leta najviac škodlivé slnko. UV žiarenie zo slnečných lúčov trápi nielen naše oči ale najmä pokožku. Príliš veľa času na slnku spôsobuje tvorbu nových vrások, spálenie vrchnej vrstvy pokožky, pigmentové škvrny a v najhorších prípadoch aj rakovinu kože.

Opaľovacie krémy, pokrývka hlavy a slnečné okuliare by nemali chýbať v žiadnej kabelke najmä počas leta. V prípade opaľovacích krémov je  dôležité vedieť, aký ochranný faktor zvoliť v závislosti od stupňa citlivosti a pigmentu v koži.

Ako si vybrať správny opaľovací krém?

Suchá pokožka si vyžaduje častejšiu hydratáciu aby zostala jemná a pružná. Obyčajné opaľovacie krémy rýchlo vsiaknu a pokožka je nakoniec ešte suchšia ako zvyčajne. Preto je pre suchú pokožku lepšou voľbou olej na opaľovanie, ideálne s faktorom vyšším ako 30.

Citlivá pokožka – je prirodzene náchylnejšia na spálenie slnečnými lúčmi. Pre zvýšenie ochrany je preto vhodné použiť opaľovacie krémy s obsahom oxidu titaničitého, oxidu zinočnatého a samozrejme s vyšším ochranným faktorom. Ak máte citlivejšiu pokožku, mali by ste sa vyhnúť opaľovacím krémom, ktoré obsahujú parabény, ktoré môžu vyvolať podráždenie a vyrážky.

V Medical MKP odporúčame denný ochranný krém Sun Shield Matte SPF 5. Má ľahkú, rýchlo sa vstrebávajúcu konzistenciu bez parfumu a parabénov, preto je ideálny pre každý typ pleti.

Tmavá pokožka – je odolnejšia voči slnečným lúčom vďaka silnejšiemu pigmentu. Mylným dojmom je, že ľudia s takýmto typom pokožky nepotrebujú opaľovací krém. Avšak tak ako spálená pokožka aj opálenie je výsledkom poškodenia DNA vystavením sa škodlivému UV žiareniu a môže mať nepriaznivé následky. Ľudia s tmavšou pokožkou by preto nemali používať opaľovacie krémy na báze titánu, ale skôr zvoliť ľahšie roztierateľné krémy s ochranným faktorom 15.

Pokožka náchylná na alergie a tvorbu akné – je počas leta najviac v ohrození slnečnými lúčmi. Pre tento typ pokožky odporúčame zvoliť opaľovacie krémy bez vôní , ideálne s neutrálnym PH. Je tu však malý rozdiel – pre pokožku náchylnú na tvorbu akné sú vhodnejšie opaľovacie krémy s obsahom alkoholu, ktoré pokožku vysušia a zabránia tak vzniku akné. Na druhej strane sa však vyhýbajte mastným opaľovacím krémo, ktoré by mohli akné ešte zhoršiť. Pre alergickú aj aknóznu pleť odporúčame zvoliť krém s vyšším ochranným faktorom.

Antioxidanty chránia pokožku pred slnečnými lúčmi a zároveň detoxikujú organizmus

Ochrániť pokožku aj celý organizmus počas leta je možné aj správnou stravou, nielen opaľovacími krémami. Odpoveďou sú antioxidanty, ktorých úlohou je bojovať proti škodlivinám v tele tak, že ničia voľné radikály v krvnom obehu. Najviac antioxidantov sa nachádza v sezónnom ovocí a zelenine, napríklad v čučoriedkach, paradajkách, jahodách, ale aj vo vlašských orechoch, či v zelenom čaji a horkej čokoláde. Okrem toho ich nájdete aj v červenom víne, rybom oleji a vajíčkach.

antioxidanty su pocas leta dolezite

,,Slnečné vrásky” a ich odstránenie

Najviditeľnejší prejav pôsobenia slnečných lúčov sú jednoznačne vrásky. Vznikajú rýchlo a sú viditeľnejšie najmä vtedy, keď je pleť najviac opálená. Najlepším spôsobom ako sa zbaviť bielych čiar najmä v okolí očí je prevencia – nezabúdajte na slnečné okuliare a prikrývku hlavy!

Ani tie vám však nepomôžu, ak sú vrásky okolo očí hlboké – trvalé. V tom prípade ich opálená pleť len zvýrazní. Jediným a trvalým riešením ako sa ich zbaviť je dôverovať výplňovým materiálom. Kyselina hyaluronová má schopnosť zobudiť tkanivá a obnoviť tvorbu kolagénu. Vďaka nemu je pleť opäť vypnutá, hladká a bez vrások. Viac o výplni vrások kyselinou hyaluronovou nájdete tu.