Aká je dĺžka účinku pri odstránení vrások kyselinou hyaluronovou

Ako som už viackrát spomínal, kyselina hyaluronová je telu prirodzená látka, ktorá tvorí základ pokožky a tej vekom z podkožia ubúda. S obľubou ukazujem mojim klientkam zvyšok výplňového materiálu Restylane hlboko na mojom líci, ktorý mi aplikovala kolegyňa z Nemecka na meetingu školiteľov v apríli 2008. To znamená, že je v mieste podania už viac ako 4 roky bez zmeny. To zodpovedá otázku trvácnosti preparátu. Kvalitný preparát v mieste aplikácie kyseliny hyaluronovej do vrásky vydrží minimálne rok až dva. Ale tým táto otázka ani zďaleka nekončí. Dôležitejšia je totiž trvácnosť nie preparátu, ale trvácnosť účinku.

Na to aby bol účinok pri odstránení vrások kyselinou hyaluronovou presvedčivý a trvácny, treba zohľadniť viacero faktorov Aj tá najkvalitnejšia a najprestížnejšia značka výplňového materiálu, ale nesprávne zvolenej zrnitosti, podaná nevhodne, v nevhodnej oblasti, v nevhodnej hĺbke nemusí dosiahnuť dlhodobý efekt. Preto je odborný a komplexný prístup pri aplikácií výplňového materiálu zvyčajne úmerný k skúsenostiam lekára.

Počas jedného až dvoch rokov od aplikácie sa kyselina hyaluronová z miesta podania prirodzene vstrebe. Po vymiznutí výplne by však mala vráska zostať oveľa menšia ako pred aplikáciou, pretože dôjde k regenerácii pokožky. Vždy ma Veľmi poteší, keď mi klientky po dvoch rokoch od aplikácie ukazujú vrásku, ktorá je polovičná, ako bola pred podaním kyseliny hyaluronovej, alebo sa aj úplne stratila. To znamená, že došlo nielen k dočasnému vyplneniu vrásky, ale aj k regenerácii samotnej pokožky v tejto oblasti, k stimulácii tvorby kolagénu. Inými slovami, vybrali sme správny typ výplne a správne sme ho aplikovali.

Postupne sa dajú upravovať rôzne detaily a nežiaduce zmeny na tvári, ktoré prirodzene s vekom ďalej pribúdajú. Keď je reč o opätovnej aplikácií, tak najrozumnejšie je, keď klientka príde aspoň raz do roka. Samozrejme že je ťažké zovšeobecňovať, každý klient a každá vráska je individuálna. Niekedy si dosiahnutie dlhodobého účinkuje vyžaduje, aby klientka prišla na ďalšiu výplň už po kratšom čase. Efekt týchto dvoch častejších aplikácií je však tak výrazný, že ďalšie opakované sedenie je vhodné možno niekedy až o 2 roky.

Autor: Mudr. Peter Pleva