Ach, tie vrásky… Kedy začať riešiť zmeny na tvári?
V mnohých z nás vrásky vyvolávajú pocity obavy a neistoty, a niet sa čomu diviť. Nie každému genetika nadelila mladistvý vzhľad aj po tridsiatke. Kým niektorí nepotrebujú používať kozmetiku na vrásky ani vo vyššom veku, mnohí na sebe sledujú známky starnutia už po 25. roku a s každou pribúdajúcou vráskou sa menia na nespoznanie. A hoci každá zo spomienok na pleti nesie svoj vlastný príbeh, vrásky niekedy dokážu poriadne zalomcovať naším sebavedomím. Kedy je najvyšší čas urobiť prvý krok?
Čím skôr, tým lepšie
Estetické zákroky sa kedysi odkladali až do momentu, kedy bola chybička krásy taká výrazná, že neexistovala ďalšia iná možnosť, ako sa jej zbaviť. Tento prístup je našťastie už dávno za nami. Základom novodobého lekárstva je nečakať, až sa problém objaví, ale prevenciou zabrániť jeho vzniku.
Rovnaké pravidlo platí aj v estetickej medicíne. Odpoveď na otázku, kedy je na čase začať riešiť zmeny na tvári, je teraz snáď už každému jasná – ideálne ešte predtým, ako sa objavia. Z nášho pohľadu je ideálnym vekom na riešenie prvých zmien tridsiatka. Aj tu však platí jedna zásada, a to – vždy sa poradiť s niekým, kto danej oblasti rozumie.
Zverte sa do rúk odborníkom
Nečakajte, kým bude problém taký veľký, že vám prerastie cez hlavu. Zasiahnite preventívne. Vyhnite sa pracoviskám, ktoré si estetickú medicínu zamieňajú s biznisom a ponúkajú výsledky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú lákavo, no z dlhodobého hľadiska sú diskutabilné, ba až nevhodné. Svoje problémy zverte do rúk osvedčeným odborníkom.
Ako vznikajú vrásky?
Je dôležité, aby sme si uvedomili, aké procesy sa odohrávajú na pleti, že s pribúdajúcimi rokmi vyzeráme čoraz staršie a staršie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo niektorí ľudia vyzerajú na tridsať, iní na štyridsať a ďalší na päťdesiat, hoci sú rovnako starí? Čo je hlavným spúšťačom starnutia pokožky?
Ľudstvu trvalo celé roky, kým to pochopilo. Na prelome posledného tisícročia sa v odbornej literatúre začali objavovať vedecké články, ktoré raz a navždy vysvetlili, čo sa naozaj odohráva na pleti, keď starneme. Odborníci definovali kľúčovú príčinu, ktorá spôsobuje ochabnutie pokožky a vedie k vzniku vrások. O čom je reč? No predsa o strate podkladu!
S pribúdajúcim vekom sa postupne resorbujú nielen lícne kosti, čeľuste, brada, nadočnicové oblúky, očnicové otvory či dokonca lebka, ale rovnako sa tratí aj naša podkožná tuková vrstva. Napätie v mimických svaloch stúpa, objavujú sa prvé vrásky, skracuje sa brada a klesajú viečka, obočie a líca. Všetky tieto zmeny majú spoločného menovateľa – stratu podkladových tkanív.
Čo z toho vyplýva?
Keď si chceme zachovať mladistvý vzhľad aj po tridsiatke, logickým riešením je doplniť resorbujúci podklad. Najprirodzenejšou cestou sú v tomto prípade výplne s biostimulačným účinkom, ktoré odporúčame vhodne skombinovať s botulotoxínom. A aký bude výsledok? Uvoľnenie zvýšeného napätia v mimických svaloch, ktoré je zodpovedné za vznik vrások.