Kategórie magazínu

7 trikov ako naštartovať vaše chudnutie

„Cvičím, zdravo sa stravujem, no stále sa mi nedarí schudnúť tých posledných pár kíl!“
Povedali ste si už niekedy túto vetu? Ak áno, čítajte viac. Prinášame vám 7 jednoduchých tipov ako naštartovať váš metabolizmus a začať úspešne chudnúť.

1. Pridajte do stravy viac zeleniny

Zelenina obsahuje nízky podiel kalórií a vysoký obsah živín, čo ju robí najmagickejšou potravinou, ktorú nám príroda ponúka. Zelenina je nevyhnutnou súčasťou každej diéty, napomáha nám zlepšiť náš zdravotný stav a dokonca aj získať vytúženú štíhlu líniu.
Nejednej z nás sa už stalo, že pri pohľade na zeleninu v obchode nám prišlo nevoľno. Dôvodom je najmä to, že ste si nenašli správny spôsob úpravy zeleniny tak, aby vám chutila. Pri úprave zeleniny sa medze nekladú. Buďte kreatívne! Existuje mnoho spôsobov ako si pripraviť zeleninu tak, aby chutila presne vám. Nezabúdajte však obmedziť dressing a olej.

2. Nepridávajte cukor do jedál (ani ten „zdravý“ hnedý cukor)

Mnoho ľudí si myslí, že keď drží diétu, môže si potraviny sladiť koľko len chce. Síce je pravda, že telo spaľuje najprv cukry, až potom tuky, ale tak či onak by ste mali cukor obmedziť. Ak sa neviete zbaviť zlozvyku, ako je napríklad káva s cukrom, siahnite po domácom mede od včelára. Určite je omnoho zdravší ako sladidlá alebo hnedý cukor.

3. Jedzte naozaj celozrnné pečivo a zrná

V obchodoch existuje mnoho „celozrnných“ pečív. Bohužiaľ, niektoré okolo tohto pojmu ani neprešli. Dávajte si pozor, či náhodou nekúpite iba zafarbené pečivo, kedy výrobcovia na zafarbenie používajú pražené žito, jačmeň alebo karamel.

4. Odstráňte alkohol

Vraví sa, že jeden pohár červeného vína na deň je zdravý. Áno, je to pravda, ale skúste sa na to pozrieť aj z druhej strany. Alkohol obsahuje tzv. tiché tuky, ktoré vy nevnímate. Alkohol je totiž prakticky jed a vaše telo naň reaguje inak ako na iné potraviny. Za trávenie a detoxikáciu zodpovedá v našom tele pečeň. Tá dáva prednosť alkoholu a trávi ho skôr ako tuk. Tým pádom tuk ostáva vo vašom tele, ktoré svoju pozornosť radšej venuje zbaveniu sa alkoholu.

5. Správne hydratujte

Existujú 2 typy ľudí – tí, čo počas dňa pijú príliš veľa vody a tí, ktorí namiesto vody siahnu po káve a pre lepší pocit si sem-tam doprajú ledva dva poháre vody. Správna hydratácia je však kľúčom pre optimálne zdravie a pitie vody je veľmi dôležité aj pre váš mozog a životne dôležité orgány. Samozrejme, ak sa snažíte schudnúť, nezakomponujete do vášho jedálnička pitie sladkých vôd. Ale to snáď nemusíme zdôrazňovať.

6. Cvičte

Nemusíte stále chodiť do posilňovne, ale skúste napríklad ísť z práce domov peši. Aj to je forma cvičenia. Vezmite pracovné hovory mimo kanceláriu a doprajte si čerstvý vzduch. To povzbudí nielen vaše telo, ale celý váš prístup k rozhovoru. Dokonca aj jednoduchá prechádzka po okolí a po parkovisku vám vyvetrá hlavu a rozhýbe telo.

7. Spite!

Ako sme spomínali už v predošlom článku, spanie je veľmi dôležité pre váš metabolizmus a úbytok hmotnosti. Nedostatok spánku môže narušiť hodnotu vašich hormónov, kedy váš organizmus reaguje tým, že nasledujúci deň budete mať ešte väčšiu chuť do jedla ako inokedy. Už je teda len na vás, či sa radšej dobre vyspíte alebo sa na druhý deň budete prejedať a „darujete“ svojmu telu ďalšie kalórie navyše.