7 mýtov a faktov, ktoré ste o celulitíde nevedeli

Je celulitída niečím, čo vás máta vždy, keď si spomeniete na krátku sukňu či minišaty? Nie ste jediná. O tejto kožnej nepríjemnosti taktiež koluje množstvo mýtov, ktoré z celulitídy urobiť smrteľnú chorobu. O tom, že to nie je nič hrozné a dokonca jej vieme aj nadobro zbaviť, si prečítate v tomto článku.

Celulitída trápi len ženy

…je mýtus. Hoci sa to stane len zriedkavo, celulitída sa môže objaviť aj u mužov, najmä ak trpia nadváhou. Aj v tomto prípade za to môže zmena štruktúry kože a tukových vrstiev.  Za normálnych okolností však celulitída u mužov nevzniká. Môže za to testosterón, ktorý pomáha spaľovať tuk oveľa rýchlejšie, čím zabraňuje jeho ukladaniu v podkoží.

Celulitída je dôsledkom prebytočného tuku

Nie tak celkom. To, čo vidíme, je dôsledok nahromadenia tukových buniek. Ale dôvod prečo ich vidíme sú oslabené spojivové tkanivá medzi pokožkou a svalom. Pokožke totiž chýba kolagén, ktorý by ju udržiaval pružnú a nedovolil by tukovým bunkám preniknúť bližšie k povrchu.

Existuje len jeden typ celulitídy

V skutočnosti existujú 4 štádia celulitídy. Pri prvom štádiu sa celulitída bežne nezobrazuje. Prejavuje sa iba pri stlačení pokožky medzi dvoma prstami. Druhé štádium je pozorovateľné pri napnutí svalov, sedení alebo bočnom svetle. Pri treťom štádiu sú nerovnosti pokožky viditeľné vždy bez ohľadu na osvetlenie. Posledné štádium je najťažšie, ktoré sprevádzajú opuchy, výrazné nerovnosti pokožky a mnohokrát aj opuchy.

Telové krémy a mlieka vás zbavia celulitídy

Nie je vedecky dokázané, že používanie kozmetických prípravkov proti celulitíde skutočne funguje. Hoci množstvo z nich obsahuje prírodné antioxidanty a látky, ktoré sú schopné prebudiť bunky pokožky, v boji proti celulitíde to nestačí. Odporúčame však kupovať tie produkty, ktorých súčasťou sú retinoidy (retinol na voľnej báze). Tie dokážu dočasne spevniť pokožku a čiastočne eliminovať dojem pomarančovej kože.

Celulitída je dedičná

Tak ako sú dedičné rôzne ochorenia, ani celulitída nie je výnimkou. Ak má niekto vo vašej rodine celulitídu, je vysoko pravdepodobné, že ju budete mať aj vy. Môžete je prejavy zmierniť cvičením, zdravou stravou, alebo neinvazívnymi metódami estetickej medicíny. Iným faktom však zostáva, že hoci je celulitída dedičná, otázka genetiky je len jednou z mnoha príčin, prečo pomarančová koža vzniká.

Vhodná strava pomáha zredukovať celulitídu

Celulitídu je možné minimalizovať aj vďaka strave. Vo vašom jedálničku sa snažte vyhnúť rafinovaným potravinám a potravinám, ktoré obsahujú umelé sladidlá, veľa cukru a vysoký obsah tuku.

Celulitídy sa nedá zbaviť nadobro

Existuje množstvo spôsobov ako ju viditeľne a dlhodobo zmierniť. Okrem klasických spôsobov ako je pravidelný pohyb a zdravá strava sú aj iné spôsoby, vďaka ktorým vidíte zmenu takmer okamžite. Estetická medicína v boji proti celulitíde najčastejšie využíva účinné AWT vlny v kombinácii s karboxyterapioum , s ktorými dosahujeme najlepšie výsledky. Existujú však aj iné metódy, o ktorých sa môžete dočítať v našom magazíne, alebo sa poradiť priamo s našimi lekármi. Netrápte sa s celulitídou, radšej zistite viac o procedúrach, ktoré vám pomôžu odstrániť celulitídu. Zaujíma vás konkrétny zákrok? Objednajte sa na bezplatnú konzultáciu s našimi dermatológmi.