Kategórie magazínu

4 vecí, ktoré Vám pomôžu v prevencii proti kŕčovým žilám

Vystúpené a opuchnuté žilky, ktoré sú ľahko viditeľné na povrchu kože, sú známe ako kŕčové žily. Zvyčajne sú pozorovateľné na dolných končatinách, kedy zapríčiňujú nechcené pohľady okoloidúcich.

Vznik kŕčových žíl je problémom nedostatočného odtoku krvi z nôh. V stoji alebo v sede nám cievny systém privádza krv do dolných končatín, ktorá však musí odtiecť naspäť do srdca. Čiže hore kopcom, proti gravitácii. Návrat krvi do srdca zabezpečuje zložitý mechanizmus tzv. svalovej pumpy, ktorým nás vybavila príroda. Ak tento mechanizmus nefunguje správne, alebo je sústavne preťažovaný neustálym sedením alebo státím, dochádza k vzniku kŕčových žíl. Prečo? Pretože krv, ktorá je odkysličená a plná škodlivín z tkanív zostáva v žilovom systéme v dolných končatinách. Tieto preplnené žily sa postupne rozšíria, zväčšia a začnú samozrejme robiť ťažkosti.

Najčastejšie vzniknú u ľudí, ktorých žilová stena je menej pevná. Táto vlastnosť žilovej steny je dedičná. Ale nemusí to byť absolútna pravda. Vznik kŕčových žíl je v prvom rade dôsledkom dlhodobého sedenia a státia bez pohybu. Nedostatok pohybu a obezita sú ďalšie faktory, ktoré prispievajú k tvorbe kŕčových žíl. Prečítajte si pár rád, ktoré vám napomôžu v prevencii proti kŕčovým žilám.

1. Správna poloha nôh


Oddych a striedanie polôh vašich nôh hrá dôležitú úlohu pri prevencii proti kŕčovým žilám. Ak dlho sedíte alebo stojíte, zabraňujete správnemu krvnému obehu a vašim nohám nedoprajete dostatočný odtok krvi.

Ale čo naozaj pomáha? Doktor Pleva radí:
„Stačí ak si vyložíte nohy tak, aby krv z nohy mohla odtiecť a pohybovať pritom chodidlami. Ale pozor! Nie až večer pri televízii. MUSÍTE TO UROBIŤ aj viackrát cez deň. Nie je presný návod koľkokrát za deň, ale malo by to byť stále, každú hodinu a viackrát za hodinu.
Že sa to nedá? Tí, čo majú sedavé zamestnanie, nech si dajú v blízkosti jednu stoličku a striedavo jednu nohu vyložiť na ňu, viackrát pohýbať chodidlom a o chvíľu na druhej nohe to isté.
leg_wax-878x1024Stojace povolania – kedykoľvek to je len možné, cez prestávku a pod. robiť to isté. A tí, čo majú pri dlhšom státí ťažkosti s dolnými končatinami, prípadne opuchy a začínajú sa im objavovať rozšírené žilky, potrebujú kompresívne elastické pančuchy. Samozrejme, potrebujú aj odborné vyšetrenie na zistenie vznikajúcich kŕčových žíl. Podstatná vec – pohyb odtoku krvi z nôh pomáha. Ale po cvičení opäť – na chrbát a nohy vysoko hore a hýbať chodidlami, nech krv z nôh odtečie. Ak už kŕčové žily máte, berte tento návod ako prevenciu ďalšieho zhoršovania a vzniku nových varixov.“

2. Ricínový olej


Ricínový olej zlepšuje krvný obeh a zabraňuje zrážaniu krvi. Znižuje opuchy a zmierňuje bolesť. Ak si s ním budete masírovať nohy každý deň, pocítite úľavu od bolesti a opuchy v žilách budú rýchlo ustupovať. Recept ako si ho nanášať, spočíva v tom, že si olej trochu prihrejete v hrnci a 15 minút masírujete. Nohy musia byť pri masáži a následne aj potom vyložené. Zabaľte sa na pár minút do deky a oddychujte s vyloženými nohami.

3. Cvičenie


Ak máte príznaky kŕčových žíl, jednoduchšie a ľahšie cviky sú efektívnejšie. Namiesto sedenia pri TV zvoľte pol hodinovú chôdzu alebo bicyklovanie s následným 2-3 minútovým pohybom vyložených nôh po cvičení. Avšak ak sa vám naozaj nechce do prírody, vyskúšajte cviky z tejto infografiky: ╰▶ Cviky

4. Ananásová šťava


Pohyb chodidlami vyložených nôh môžete doplniť v prevencii aj ananásovou šťavou.
Tá je známa svojimi liečivými účinkami na kŕčové žily a taktiež pôsobí protizápalovo. Vypite jeden pohár čerstvej ananásovej šťavy denne. Opuch v žilách bude ustupovať a dostanete úľavu od bolesti. Ďalej odporúčame konzumovať potraviny, ktoré obsahujú vitamín C, aby sa cievne steny udržali pevné a silné.