Ako funguje naša koža?
V určitom veku, každý z nás pociťuje zmeny na svojej tvári a pokožke. Naše telo je vystavované rôznym škodlivým vplyvom, ktoré nemajú pozitívne účinky. Ľudská koža je nielen obal pokrývajúci povrch tela, ale i dôležitý orgán, ktorý chráni človeka proti vonkajším škodlivinám, reaguje na vonkajšie vplyvy a súčasne sa významne podieľa na biologických pochodoch v ľudskom organizme. Preto, aby sme pochopili proces starnutia, je dôležité, aby sme poznali jednotlivé časti kože. Prečítajte si, z čoho sa naša koža skladá a ako fungujú jednotlivé časti v nej.
Naša koža sa skladá z 3 vrstiev: epidermis – pokožka, dermis – zamša a hypodermis – podkožie.
- Epidermis – pokožka sa skladá z viacerých vrstiev buniek, ktoré postupne prechádzajú od základnej vrstvy, až po rohovú vrstvu. Hlbšie ležiace bunky postupne nahrádzajú nad nimi sa nachádzajúce vrstvy až na povrch pokožky, kde sa olupujú. Tento proces trvá 28dní. V najspodnejších vrstvách epidermy sa nachádzajú aj melanocyty – bunky, ktoré tvoria kožný pigment, ktorý sa podieľa na ochrane pred UV – žiarením. Najpovrchovejšia – rohová vrstva epidermy je za fyziologických podmienok pružná, zvyšuje odolnosť kože a chráni ju pred vonkajšími vplyvmi ako sú slnečné žiarenie, extrémny chlad, baktérie, vírusy. Hrúbka rohovej vrstvy je rôzna – najtenšia je na viečkach, najhrubšia na dlaniach a stupajach.
- Dermis – zamša sa skladá zo základnej hmoty (obsahuje napr. kyselinu hyaluronovú) a spleti elastických, kolagénnych a retikulárnych vlákien. Tieto súčasti zamše sú oporou kože, zabezpečujú hydratáciu, chránia kožu pred nadmerným rozpínaním. Súčasťou dermy sú aj krvné a lymfatické cievy, nervový aparát kože, vlasy, kožné svaly, potné a mazové žľazy.
- Hypodermis – podkožné tkanivo spája kožu s orgánmi, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Tvorí ju riedke spojivové tkanivo a tukové bunky. Formuje obrysy postavy, vytvára zásoby živín, chráni organizmus pred priveľkým ochladením a tlmí nárazy zvonka. Pri správnej funkcii, koža funguje ako orgán zmyslový, ochranný, termoregulačný, detoxikačný, je zásobárňou živín a zúčastňuje sa na imunitných pochodoch v organizme.